Τρίτη 14 Απριλίου 2009

Διαγωνισμός Χανίων ΣΤ΄ τάξης Α΄ φάση 2001 Β΄ ομάδα

Για να λυθούν κάποια από τα παρακάτω προβλήματα πρέπει να δείτε τον τρόπο υπολογισμού του εμβαδού στις σελίδες 149 – 155 στο βιβλίο του μαθητή των μαθηματικών της ΣΤ΄.


Καλή επιτυχία.

Θυμηθείτε μόνο να γράφετε και τον τρόπο λύσης και να βάζετε τόνους στις λέξεις.

7 σχόλια:

  1. προβλημα 1 α 7832-954=6878

    προβλημα 1 β 4/5,5/6,0.9,2004/2003.για να το βρισ κανεις τις διαιρέσεις.

    προβλημα 1 γ μεικτο κλασμα 2 και 75 εκατοστα.

    προβλημα 2 80+480=560 τα 5/9.560/5=112 το 1/9. 112*4=448 τα 4/9. 560+448=1008 λιτρα ειναι η σοδεια του ολοκληρη.

    προβλημα 4 180/3=60 το ενα μηλο
    320-60 που ειναι το ενα μηλο=260 ο ανανας και το αχλαδι μαζι.
    350-260=90 το αχλαδι.
    90*2=180 τα 2 αχλαδια.350-180=170 ο ανανας.
    60 το μηλο
    90 το αχλαδι
    170 ο ανανας
    ΣΩΣΤΑ;
    κώστας

    ΑπάντησηΔιαγραφή
  2. θα βρούμε το εμβαδόν του σχηματος σαν να μην υπήρχε το ημικύκλιο και μετά θα προσθέσουμε το εμβαδόν του ορθογωνιου. στο τέλος θα το πολλαπλασιασουμε με το 200 για να βρούμε πόσα γραμμαρια μπογια θα χρρειαστει.
    4*5=20
    2*2*3,14=12,56
    12,56/2=6,28
    6,28+20=26,28
    26,28*200=5256

    Θα βρούμε την περίμετρο του σχήματος εκτός από το μέρος που βρίσκεται το ημικύκλιο και μετά οα προσθέσουμε τη περίμετρο του μισού κύκλου
    4+5+4+0,5+0,5=14
    2*2*3,14=12,56
    12,56/2=6,28
    14+6,28=20,28 μέτρα σχοινί θα χρειαστεί.

    ΚΩΣΤΑΣ

    ΑπάντησηΔιαγραφή
  3. ελατε πειτε μου ποια ειναι σωστα .΄

    κώστας

    ΑπάντησηΔιαγραφή
  4. Κώστα,

    τα έλυσες όλα σωστά. Ξέρεις πού χάθηκε ο Θόδωρος;

    ΑπάντησηΔιαγραφή
  5. Δεν ξέρω. Από τότε που τα λύναμε μαζί, δεν ξαναεπικοινωνήσαμε.

    ΚΩΣΤΑΣ

    ΑπάντησηΔιαγραφή
  6. προβλημα 1 ειναι η αφαιρεση 7832-954=6878

    ΑπάντησηΔιαγραφή