

Όποιος μπορεί μαζί με τη λύση ας γράψει και ποιο από τα προηγούμενα προβλήματα του θυμίζουν τα παραπάνω θέματα. Η δεύτερη εικόνα περιέχει σαφώς δυσκολότερα προβλήματα από την πρώτη. Καλό είναι να έχετε επιχειρήσει και μια επαλήθευση πριν γράψετε την απάντησή σας.
προβλημα 1 απαντηση στον πολλαπλασιασμο.
ΑπάντησηΔιαγραφή4528*6=27168
προβλημα 1 απαντηση στη διαιρεση.
6496/32=203
προβλημα 1 Β απάντηση.
4/5,7/10,5/7,ο,75,2004/2002.για να το βρούμε κάνουμε τις διαιρέσειες.
πρόβλημα 1 γ.
965-24=941.
θα βρούμε το εμβαδόν των 2 οικοπέδων
40*60/2=1200 ειναι του οικοπέδου της μαρίας
40*60=1800 το εμβαδόν του οικοπέδου του κωστα.
1800+1200=3000 το εμβαδόν των 2 οικοπέδων μαζι.
τωρα θα βρούμε ποσο τις εκατο της περιουσίας ανηκει στον ενα και ποσο στον αλλο.
στις 3000 1200 ειναι της μαρίας
100 Χ.
1200*100=120000/3000=40 τις εκατο.
100-40=60 τις εκατο ανήκει στον κώστα.
και τελικα θα βρούμε πόσα ευρω θα πάρει ο κώστας και πόσο η μαρία.
Ο ΚΏΣΤΑΣ
στα 100 παίρνει 60
στα 120000 Χ
120000*60=7200000/100=72000
120000-72000=48000 ευρώ θα πάρει η Μαρία.
θα βρούμε πόσο πληρώνει ο κάθε μαθήτης και μετα θα δούμε ποσοι μαθητές χρειάζόνται να πληρώσουν 7,5 ευρώ.
510/85=6
510/7,5=68 80-68=12 μαθητές δεν θα πληρώσουν.
το πρώτο πρόβλημα μου θύμισε με τον διαγονισμό στα χανια το 2001.
κύριε σωστα τα ελεισα;
ΚΏΣΤΑΣ
πρόβλημα 4
ΑπάντησηΔιαγραφήθα βρούμε ποσο ποσοστό θα πάρει το μικρότερο παιδι και μετα θα το προσθέσουμε με το ποσοστό που θα πάρει το μεγαλύτερο με αποτέλεσμα να βρούμε το ποσοστο % του κουμπαρά που θα δώσουν στα παιδία τους οι γονείς.
2/5*0,7=0,28.
2/5+28/100=68/100.
τώρα θα βρούμε πόσα λεφτά ειχε αρχικα ο κουμπαράς
100-68=32 τοις εκατο ειναι τα 80 ευρώ που εμειναν στους γονείς τους.
το 32% ειναι 80
το100% χ
100*80=8000
8000/32=250
και τώρα ποσα λεφτα πείρε ο ενας και πόσα ο αλλος.
250/100=2,5*40=100 πήρε ο μεγάλος
2,5*28=70 ευρώ πήρε ο μικρος.
ΣΩΣΤΟ;
ΚΩΣΤΑΣ
προβλημα 1
ΑπάντησηΔιαγραφή4528*6=27168
6496/32=203
β)7/10 5/7 75/100 4/5 2004/2002
γ)965-24=941
προβλημα2
60*30=1800τμ εμβαδον οικοπεδου κωστα
40*60/2=1200 εμβαδον οικοπεδου μαριας
ολο το οικοπεδο εχει εμβαδο 3000τμ αρα ο κωστασ πηρε το 60% του οικοπεδου και η μαρια το 40%
αρα ο κωστας θα παρει 72000 και η μαρια 48000ευρω
προβλημα 4
αν ο κουμπαρας ειχε 5 ευρω ο μεγαλύτερος θα έπαιρνε 2 ευρώ
στα 100 ευρώ θα έπαιρνε 40 ευρώ
από τα 100 ευρώ ο μικρότερος θα έπαιρνε 70 ευρώ ,
από τα 40 θα επαιρνε 28 ευρώ
και στα 100 ευρώ στους γονείς θα έμεναν 32 ευρώ
αρα τώρα που στους γονείς έμειναν 80 ευρώ ο κουμπαράς έχει 250 ευρώ
και το μεγαλύτερο παιδί θα έπαιρνε 100 ευρώ
και το μικρότερο θα έπαιρνε 70 ευρώ
πρόβλημα 3
εάν πλήρωναν και οι 85 μαθητές ο καθένας θα έδινε 6 ευρώ
τώρα αυτοί που θα πληρώσουν θα δώσουν 7.5 ευρώ
αρα 510/7,5=68
85-68=17
αρα 17 μαθητές δεν θα πληρώσουν
ΠΡΟΒΛΗΜΑ 3 ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΠΌΣΑ ΠΛΗΡΏΝΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΌΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΧΡΕΙΆΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΟΥΝ 7,5 ΕΥΡΩ.
ΑπάντησηΔιαγραφή510/85=6
510/7,5=68
85-68=17 ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΏΣΟΥΝ ΣΩΣΤΑ;
ΚΩΣΤΑΣ
Πρώτη εικόνα
ΑπάντησηΔιαγραφήΠρόβλημα 1 Α: Σωστά το έχετε λύσει και οι δύο.
Πρόβλημα 1 Β: βλέπω ότι διαφωνείτε. Για κουβεντιάστε το μεταξύ σας. ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΝΑ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΤΕ γι' αυτό που σας ζητάω. Έτσι μαθαίνουμε μαθηματικά.
Πρόβλημα 1 Γ: σωστά το έχετε λύσει και οι δύο.
Πρόβλημα 2: Έλενα, να γράφεις πιο αναλυτικά την απάντησή σου όπως τη γράφει ο Κώστας. Σωστά το έχετε λύσει. Όμως, Κώστα, έχεις ένα λαθάκι.
Στο πρόβλημα 2 γράφεις: 40*60/2=1200, ενώ το σωστό είναι 30*60/2=1200
Πρόβλημα 3: Σωστά το έχετε λύσει.
Πρόβλημα 4: Σωστά το έχετε λύσει.
Μόνοι σας τα λύσατε αυτά τα προβλήματα;
Τώρα που το ξαναβλέπω έχει δίκιο η Ελενα. Οσο γι αυτό που ρωτάτε, μόνο στο 3 ο μπαμπάς μου μου επιβεβαιωσε την λύση που του είπα και στο 4 με βοήθησε να καταλάβω πόσα πήρε το δεύτερο παιδί, γιατί εγώ νόμιζα ότι πήρε από το πρώτο παιδί. Τα άλλα τα έκανα μόνος μου.
ΑπάντησηΔιαγραφήΚΩΣΤΑΣ
εγω τα ελυσα μόνη μου
ΑπάντησηΔιαγραφήπροβλημα 1 7/10,5/7,4/5,2004/2002 και 75/10 σωστο;
ΑπάντησηΔιαγραφή